top of page

İyi Bir Saç Ekim Tekniği Hangi Kriterlere Sahip Olmalıdır?

Saç ekimi operasyonunda geçmişten günümüze birçok farklı teknik kullanılmıştır . İlk olarak FUT tekniği ile saç ekimi yöntemleri başlamıştır. DHI tekniği gibi başka bir tekniği de takip ettik. Değişen ve gelişen teknikler ile saç ekimi operasyonları saç ekiminde daha başarılı ve konforlu sonuçlar elde etmiştir.

Saç Ekim Teknikleri Nelerdir?

Saç ekiminde kullanılan tekniklere göz attığımızda çok farklı teknikler görebiliriz. Bunlar ;


FUT Tekniği (Foliküler Ünite Nakli)


Foliküler Ünite Nakli (FUT) yönteminde, ensedeki saç köklerini içeren iki kulak arasındaki donör (donör) bölgedeki dermis dokusu dikdörtgen şeklinde çıkarılır ve kalan doku dikilir, birleştirilir ve kapalı. Bu işlemden sonra çıkarılan tüm greftler dermis dokusundan ayrılır ve elde edilen greftler kök sayısına göre sınıflandırılır. Ekim yapılacak bölgede alın saç çizgisi belirlenir ve alın çizgisinden başlayarak greftlerin yerleştirileceği bölgede kanallar oluşturulur. Tek kök içeren greftler alın saç çizgisine yerleştirilir. Daha sonra kalan boşluk ikili, üçlü veya dörtlü kök içeren greftlerle doldurulur. Böylece bu ekim işlemleri tamamlanmış olur.


FUE Tekniği (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)


Foliküler Ünite Ekstraksiyon Tekniğinde farklı yöntemlerle greft elde etme işlemi yapılır.

Donör (verici) alan belirlenir, tüm greftler mikro motor yardımı ile tek tek çıkarılır ve Petri plaka içerisinde kök sayısına göre ayrılarak toplanır. Greftlerin alınması çok zaman almasına rağmen FUT tekniğinde doku benzeri skar (cicatrix) oluşmasını engeller. Greftlerin ekim alanına yerleştirilmesi çoğunlukla benzerdir.


FUE Safir (Safir FUE ) Tekniği


FUE Safir tekniğinde, FUE'ye göre bazı geliştirmeler yapılmıştır. Harika bir işlem elde etmede, FUE'den daha farklı bir operasyon yoktur. Ancak greftlerin yerleştirileceği bölgede kanal açma işlemi FUT ve FUE yöntemlerinden daha farklıdır. Çünkü bistro veya punch yerine safir uçlar yardımıyla yapılır. Safir uç kanalların doğru ve normatif olarak açılmasını sağlar. Bu da ekim sonrası daha az kabuklanma sağlar ve iyileşme süresini kısaltır.


DHI ( Direkt Saç Ekimi ) Kalem Tekniği


DHI (Direct Hair Implantation) tekniğinde de greft elde edilmesi FUE tekniğine benzer. Çünkü FUE tekniği gibi mikro motor yardımı ile yapılmaktadır. Ancak Ekim işlemi Japon Doktor Young Choi tarafından geliştirilmiş özel bir kalem ile yapılmaktadır. Kalemler kanal açma ve greft yerleştirme işlemini aynı anda mükemmel bir şekilde gerçekleştirmektedir.


Kalemlerin uçlarına greftler tek tek yerleştirilir. Bir uzman, ekim alanını dermis dokusuna ulaşacak şekilde kanal açmak için yapıştırır ve aynı anda kalemin ucundaki düğme yardımıyla grefti iterek yerleştirir. Bu sayede hem kanal açılır hem de greft tek seferde yerleştirilir. Biraz daha zaman isteyen bu teknik tıraşsız ekim imkanı sunmaktadır. Yukarıda da açıkladığımız gibi yaygın olarak kullanılan saç ekimi tenkniklerinin birbirinden belli başlı farklılıkları bulunmaktadır. Ancak hangi tekniklerin kullanılacağı kişinin kararına bağlıdır.


Uygun Saç Ekim Merkezi Seçimi


Saç ekimi yaptırmak isteyen kişi karar verdikten sonra kendisine uygun bir saç ekim merkezi seçmelidir. Now Hair Time gibi deneyimli ve yetenekli doktorları bünyesinde bulunduran klinikler her zaman size uygun yöntem ve sonuçlara ulaşmanızı sağlar.
Saç ekimi merkezini iyi seçmek, uygun saç ekimi yöntemlerini belirlemenin anahtarıdır. Deneyimli bir ekibe sahip, güncel uygulamalar hakkında bilgili, gerekli tüm donanıma sahip, hijyenik koşulları olan bir merkezi tercih etmelisiniz. Unutmayın, iyi bir saç ekim merkezi, yaptırmanız gerekmeyen işlemleri yaptırmanıza asla izin vermez.


İyi Bir Saç Ekimi İşleminde Olması Gereken Özellikler


Saç dökülmesine bağlı problemlerin kaynaklarının doğru belirlenmesi ve dökülmeye aday yeni alanların da sonuca olumlu katkı sağlayacaktır. Açıklık fazlaysa birden fazla seans planlanması ortak karar olabilir. İşinin ehli saç ekimi uzmanları saç analizleri ile saç yapınızı ve uygunluğunuzu belirleyecek ve gerekirse medikal destek tedavisine başlanacaktır. Bu süreçten sonra kişinin beklentilerine göre uygun saç ekimi yöntemlerini seçmek mümkündür.


FUT tekniği bazı özel durumlar dışında tercih edilmemektedir. En sık kullanılan yöntemler FUE ve FUE Safir'dir. Bir kişi tıraşsız saç ekimi istiyorsa ve DHI Kalem yöntemlerini tercih ediyorsa mevcut durumun uygun olması gerekir. bu işlem için Kapatılacak alan geniş ise bu yöntemde elde edilen greft sayısı az olduğu için tercih edilmeyecektir. Tekniği ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken önemli durumlar vardır, bunları adım adım açıklayalım.


Saç Kökü Elde Etme Süreci


Yöntem ne olursa olsun kişinin ihtiyacı olan greft sayısını doğru belirlemek çok önemlidir. Donör (verici) bölgeden en doğru sayıda greft alması gerekir. Ayrıca harika bir görünüm elde ederken diğer komşu saç köklerine de dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmezse mevcut saçların dökülmesine neden olabilir. Bir bölgeden çok yoğun bir şekilde alınması o bölgede kalıcı ve belirgin nedbe dokusu oluşumuna neden olabilir. Ancak deneyimli ellerde bu sorunlar sorun olmayacaktır.


Greftleri İdeal Durumda Saklamak


Ekilen greftlerin ekim alanı hazırlanana kadar uygun ortamda tutulması da bir diğer önemli husustur. Greftler özel solüsyonlar içinde içerdikleri kök sayısına göre sınıflandırılırken uzun süre dayanmamak kaydıyla ekim yapılacak bölgeyi başka bir ekip hazırlamalıdır.


Hazırlık süreci uzun sürerse greft dokularının +4 derecede bozulmaması için bekletilmesi gerekir. Bu husus dikkate alınmadığı takdirde verilen greftlerden kayıplar meydana gelebilir.


Greftlerin Yerleştirilmesi


Kişi ile yapılan görüşmede beklentiler ve optimum koşullar değerlendirilerek alın saç çizgisi belirlenir. Saç çizgisinin doğru belirlenmesi doğal bir görünüm sağlamanın anahtarıdır. İkinci önemli konu ise bu hattan başlayarak açılan kanalların doğru cephede olmasıdır.
Kişinin yüz yapısına uygun, tarama alışkanlığı ve doğal saçlarıyla uyumlu yönler belirlenirse yeni ekilen saçlara yön verecek bu yönler iyi bir sonuç alınmasını sağlar. Bu nedenle FUE Sapphire ve DHI kalem yöntemleri bazı avantajlar sağlayabilir. Kanalların standart olması köklerin yerleştirilmesi sırasında estetik bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.


Özetle iyi bir saç ekimi işleminde;


● Ekimden önce iyi analiz ve doğru planlama yapılmalıdır.


● Kişinin beklentileri doğru belirlenmelidir.


● Doğru sayıda greft sağlıklı bir şekilde alınmalı, mevcut kökler zarar görmemeli ve iz

kalmamalıdır.


● Düzgün ve doğal bir alın saç çizgisi belirlenmelidir.


● Saç alın çizgisine yerleştirilen köklerin yönleri doğal görünecek şekilde olmalıdır.


● Yeterince greft yerleştirilmeli ve açıklıklar iyi kapatılmalıdır.


● Mümkünse tıraşsız yapılmalıdır.


● Ekim yapılan bölgede daha az kabuklanma olmalıdır. İyileşme hızlı olmalıdır.


● Kişiye en uygun ve ekonomik çözümü sunmalıdır.


55 Hair, 10 yıllık tecrübesi ile yukarıda belirtilen tüm adımları etkin ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bundan sonraki hayatınızda daha mutlu olmak için saç ekimine karar verdiyseniz doğru adrestesiniz, buradan teklif alarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz, sağlıklı günler dileriz.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page