top of page

Saç Ekiminde Greft Ne Demektir ?

Greft Ne Demektir ?

Greft, cerrahi operasyonlarda bir yerden başka bir yere taşınan, kan dolaşımı olmayan bir dokudur (deri, saç veya organ). Bu dokunun bir yerden alınarak başka bir yere nakledilmesi işlemine aşılama denir. Saç ekiminde en çok kullanılan kavramlardan biri olan "GREFT" saç ekiminin en önemli unsurlarından biridir.


Genellikle bir veya birden fazla saç kökünü içerir ve saç gövdesi, çıkıntı, dermal papilla gibi birkaç farklı elementten oluşur. Bu yazımızda saçın, saç kökünün, dış kök kılıfının ve saç ekiminde kullanılan grefte tutunan dokulardır.


Saçın Parçaları ve Yapısı

Saçlarımız Epidermis (Deri Üstü) tabakasından Dermis (Deri) ve Hipodermis (Alt Deri) tabakalarına kadar çeşitli kısımlara sahiptir.


Saçın gördüğümüz kısmı estetik görünümümüze katkıda bulunduğu gibi cildimizi sıcak, soğuk ve zararlı ultraviyole ışınları gibi dış etkenlerden korumaya da yardımcı olur. Saçlarımızın görünmeyen kısımları deri altındadır (deri altı). Kıl folikülü, dış kök kılıfı ve onları besleyen, renklendiren çeşitli hücre kütleleri, yağ bezi hücreleri ve saçın yönünü değiştirmekle görevli ereksiyon kas kütleleri burada yer alır. Bir dış kılıfta bir veya daha fazla saç kökü bulunabilir.


Saçın Yaşam Döngüsü


Bu yapının gördüğümüz ve büyüttüğümüz keratin kısmı canlı değildir. Bununla birlikte, büyüme, uzama ve dökülmeden oluşan bir yaşam döngüsüne de sahiptir. Kök tarafından dokuya yeni madde eklendikçe saçlarımız uzar ve gürleşir. Cildimizde bulunan sebase bez hücrelerinin ürettiği SEBUM adlı salgı bu keratin dokunun kurumasını engelleyerek besler, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.


Tüm kıllar aynı anda oluşmaz ve büyümez. Her saçın oluşum ve büyüme zamanı farklıdır. Bu nedenle saçların bir kısmı yeni oluşurken aynı zamanda bir kısmı büyüme sürecinde olabilir, bir kısmı da zayıflayıp dökülebilir. Bu süreçte cildin sağlığı ve saç yapısını oluşturan elementler, saç sayısının çoğunlukla aynı kalmasını ve güzel görünmesini sağlar. Bu sistemde meydana gelebilecek çeşitli problemler nedeniyle saçlarımız yeterli keratin dokusu ile beslenemez, saçlar önce incelir ve normalden daha kısa sürede dökülür. Bu şekilde oluşacak hızlı saç dökülmesi, saçların seyrelmesine ve kelliğe yol açan sorunlara neden olur.


Saç Ekiminde Greft Seçimi


Uzmanlar tarafından yapılacak saç analizi hem saç derinizin hem de saçınızın yapısını anlamanıza yardımcı olur. Özel cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem, saç ekimi için kaç grefte ihtiyacınız olduğunu ve kaç seans uygulanacağını belirler. Donör bölgedeki saçların kalitesine ve yoğunluğuna bağlı olarak alınabilecek greft sayısı da bu işlem sayesinde öğrenilmiş olacaktır. Her greft bir veya daha fazla keratinize saç dokusu içerebilir. Bu şekilde belirlenen ikili, üçlü ve dörtlü saç köklerine sahip greftlerin seçilmesi, saç ekimi operasyonu sonunda daha az greft ile daha yoğun bir saç kitlesi oluşmasını sağlayacaktır.


Tek seferde alınacak greft sayısı kişiye göre 3.000 ile 4.000 arasında değişmektedir. Verici alanda genellikle santimetre karede 70 - 80 foliküler ünite (FU) bulunur ve her santimetre kareden maksimum 15 - 20 foliküler ünite (FU) alınabilir. Her greftte birden fazla saç kökü olabileceğinden 4.000 greft 9.000 - 16.000 saç köküdür.


Greftlerin Alınması


FUT (Foliküler ünite nakli) yönteminde greft çıkarma işlemi FUE yöntemine göre daha zordur. Ve alınacak greft sayısına göre farklılık gösterebilir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntem olan FUE yöntemi, greftlerin donör bölgeden daha kolay ve kısa sürede alınmasını sağlar. Ayrıca FUT yönteminde görüldüğü gibi FUE yönteminde işlem sonrası donör bölgede iyileşme hızlıdır ve ameliyat sonrası yara izi oluşmaz. Bu avantaj aynı zamanda kişiye saç ekimi sonrası kısa saç modeli kullanma imkanı da sunmaktadır.


Greftlerin Sayımı ve Hazırlanması


FUE tekniğinde, alınacak ve ekilecek bölgedeki saçlar kısa kesilir. Bu sayede dış kök kılıfı ve saç köklerinden oluşan greftin uzunluğu 4 – 5 mm olabilmektedir. Greftlerin boyutuna, sayısına ve saç çıkış yönüne bağlı olarak ekim alanında ayrı ayrı delikler açılmalıdır. Bu işlem zaman alan bir işlem olduğu için alınan greftlerin saklanması için uygun ortamın hazırlanması gerekmektedir. Uzman ve medikal ekip tarafından özenle ve tek tek alınan greftler, bu işlem için özel olarak geliştirilmiş cam veya kafes şeklindeki kaplarda gazlı bez üzerinde özel solüsyonlarda bekletilir. Bu işlem, ekim alanı hazırlığına kadar greftlerin kurumasını ve bozulmasını engeller.


şlem sırasında greftler donör bölgeden alınırken (toplama), sayım ve sınıflandırma yapılır. Greftler aynı folikül içinde tek, çift veya üçlü köklere sahip olabilir. Greftler içerdikleri saç kökü sayısına göre sınıflandırılarak özel kaplara dizilir ve ekime hazırlanır. Her kaptaki greft sayısı belirlenir. Böylece işlem sırasında kaç greft ekileceği ve kaç greft bırakılacağı anlaşılır.


Greftlerin Yerleştirilmesi


Alınan greftlerin çap ve uzunluklarına göre ekim yapılacak bölgede benzer derinlikte mikro kesiler ön tarafta doğal olarak belirlenmiş saç çizgisi boyunca düzgün bir şekilde hazırlanır. Saçın doğal görünümünü sağlamak için önceden belirlenen ve hazırlanan saç çizgisine tekli greftler yerleştirilir. Diğer kısımlarda dolgunluk sağlamak için birden çok kök içeren greftler yerleştirilir. Bu işlem duruma göre 4-6 saat sürmektedir. Sonuç olarak, düzgün ve özenle seçilen, çıkarılan ve yukarıda belirtilen yöntemlerle yerleştirilen greftler, zamanla doğal bir saç dokusuna kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page